Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie pt. "Moja ulubiona wakacyjna książka"
Zwycięzcę wylosowała Nela, uhonorowana tytułem "Mol książkowy" 📚
Nagrodę zdobywa Aleksander K., lat 13. Gratulujemy! 🎈🏆
Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie pt. "Moja ulubiona wakacyjna książka"
Zwycięzcę wylosowała Nela, uhonorowana tytułem "Mol książkowy" 📚
Nagrodę zdobywa Aleksander K., lat 13. Gratulujemy! 🎈🏆
Z przyjemnością informujemy, że w rankingu czytelnictwa za ostatnie trzy miesiące zwyciężyła Nela G. lat 9 i została uhonorowana tytułem MOL KSIĄŻKOWY. Gratulujemy! 💚
Nela jest czytelniczką oddziału dla dzieci i młodzieży. Do twarzy jej z orderem 😉
Chcielibyśmy zachęcić Was do przeczytania książki "Na dworze". Powinna Was zachęcić do wyjścia z domu i podziwiania ptaków, chmur i kwiatów, a jednocześnie powinna Wam podsunąć pomysły i podać praktyczne informacje, które pomogą poznać to, co znajdziecie na dworze.
Książka "Na dworze" pomoże Wam rozwiązać wiele zagadek i poznać wielki, pełen niespodzianek świat przyrody, który czeka na was na dworze. Znajdziecie tu mnóstwo wiadomości o zwierzętach, roślinach, kamieniach, chmurach i planetach, a także pomysły na samodzielne eksperymenty i wyprawy. Bo każdy dzień to świetna okazja, żeby coś odkryć i zbadać, a przy tym dobrze się bawić.
A tymczasem sprawdźcie swoją wiedzę odpowiadając na pytania:
Z ogromną przyjemnością wręczyłyśmy nagrodę laureatce zabawy słowno-literackiej, którą zorganizowałyśmy w ramach obchodów 120 rocznicy nadania praw miejskich Jaworznu. Uczestnicy, nasi Czytelnicy, mogli się wypowiedzieć pisemnie na jeden z dwóch tematów: Dzień dobry moje miasto! lub Dzień z życia mojego miasta. Dziękujemy! 😊🌞🎈
Laureatka, Babcia Wiesia, wybrała temat Dzień dobry moje miasto! Oto fragment jej pisemnej wypowiedzi:
Miasto Jaworzno zmieniasz się. W wielu dziedzinach na lepsze. Życzę Ci zatem, aby w tym "pandemicznym pędzie" nie zaprzepaścić największej wartości dla Twoich Mieszkańców jaką jest kultura, nauka i sztuka. Oraz miejsc i ludzi, którzy to wszystko nam przekazują, czyli Bibliotek i Bibliotekarzy. Bibliotekarz to nie tylko wykonywany zawód, to przede wszystkim misja społeczna! W tym trudnym dla nas wszystkich czasie słowo pisane może działać jak balsam dla duszy. Pamiętaj o tym moje Miasto Jaworzno.
A tymczasem mały sprawdzian Waszej wiedzy ...
1. W strefie jakiego klimatu leży Europa?
a) umiarkowanego
b) równikowego
c) polarnego
2. W której strefie klimatycznej panują największe mrozy?
a) polarnej
b) umiarkowanej
c) równikowej
3. W której strefie klimatycznej panują największe upały?
a) umiarkowanej
b) polarnej
c) równikowej
4. Jakie pory roku występują w strefie równikowej?
a) deszczowa i sucha
b) wiosna, lato, jesień, zima
c) deszczowa, sucha, wilgotna
5. Ile pór roku występuje w strefie umiarkowanej?
a) cztery
b) trzy
c) dwie
"Słone ścieżki" Raynor Winn to ten rodzaj nonfiction, który porusza. Kilka dni po tym jak Raynor dowiedziała się, że jej mąż jest nieuleczalnie chory komornik zajął ich dom, fermę. Mieszkali tam od lat, wychowali dwójkę dzieci. Stali się bezdomni. I postanowili wyruszyć przed siebie, brzegiem Angli. Krok za krokiem, z bólem, utratą, plecakami, i sobą. Jeśli poszukujesz inspiracji, odwagi i lubisz dobrą lekturę - polecamy!
[za: Robert Rient]
Las to coś więcej niż drzewa, to miejsce życia wielu roślin i dom dzikich zwierząt. Musimy go pielęgnować i chronić, by cieszył kolejne pokolenia.
[cyt. z okładki książki Jess French, "Lasy"]
LAMENT
Zamknąłem drzwi od balkonu,
ponieważ nie chciałem słuchać płaczu,
1. Ile % powierzchni ziemi pokrywają lasy?
a) 30%
b) 50%
c) 10 %
2. Który las jest największym lasem deszczowym na świecie?
a) Puszcza Amazońska
b) Borneo
c) Puszcza Kampinoska
3. Co magazynują drzewa?
a) wodę
b) tlen
c) siarkę
4. Co jest największym zagrożeniem dla lasów?
a) wycinka drzew
b) zrywanie liści z drzew
c) hałas
5. Czym jest rekultywacja lasów?
a) sadzeniem drzew
b) wycinaniem drzew
Dzisiaj mamy dla Was zagadki z których dzieci dowiedzą się ciekawych rzeczy o zwierzętach 🐗🐶🐘
1. Mam dzieci w paski, ale nie jestem zebrą. Ryję w ziemi, ale nie jestem ryjówką. Mieszkam w lesie, a moim przysmakiem są żołędzie.
2. Mam futro i płaski ogon jak płetwa. Pływam jak ryba i mam zęby mocne siekiery. Buduję tamy, a mój dom nazywa się "żerenie".
3. Jestem podobny do psa, ale nim nie jestem. Choć mną straszą, unikam ludzi. Mam futro, zęby, a moja rodzina to watacha.
4. Zasypiam na zimę w kopcach liści. Latem śpią w dzień, a w nocy buszują. Gdy się bronię, zwijam się w kolczastą kulkę.
5. Jestem jednym z najmądrzejszych ptaków. Z białymi piórami jestem symbolem czegoś bardzo rzadkiego.
Dobrej zabawy! 😀
Gdy chcesz się dobrze bawić z dzieckiem to zadaj mu np. rymowane zagadki o zwierzętach. Dobrej zabawy!
1. Szczeka, merda ogonkiem i cztery łapy ma, więc pewnie wiesz, że na myśli mam ...
2. Ma duże oczy, miauczy i w głowie mu psota, czy już wiesz, że chodzi mi o ...
3. W piórka ozdobne, śpiewają, w gałęziach drzew ich igraszki. Ty już wiesz, że są to ...
4. Królem zwierząt jest, w Afryce mieszka. Boi się go każdy roślinożerny koleżka, gdy na niego zapoluje, poleje się krew, a Ty już wiesz, że ten drapieżnik to ...
5. Ma długie nogi i szyję, i skórę w łatki. Zajrzy do najwyższego okna każdej afrykańskiej chatki. Jej nazwa rymuje się z "szafa", więc już wiesz, że to ...
Śmieci pojawiły się na Ziemi razem z człowiekiem. Sposoby ich utylizacji znane są od kilku tysięcy lat. Dlaczego więc współcześnie mówi się, że śmieci to wielki problem?
Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam 😌
A dzisiaj kolejne zagadki przyrodnicze 😊
Dziś przypada rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pamiętamy.
4 sierpnia 1944r. poległ w Powstaniu Warszawskim 23-letni poeta Krzysztof Kamil Baczyński - wedle słów Stanisława Pigonia "brylant, którym strzelamy we wroga".
Bez imienia
Jak ten czas szybko leci! 😆 Już połowa wakacji za nami 😌 Przed nami jednak sierpień i zagadki przyrodnicze z nagrodami 😁
W tym tygodniu zabawimy się w EKO BOHATERA i zajmiemy się ograniczaniem śmieci, w szczególności plastikiem. Postarajcie się odpowiedzieć na pierwsze pięć pytań dotyczących plastiku. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosujemy osoby, które otrzymają nagrody. Odpowiedzi przysyłajcie na adres mailowy: filiapdldz@biblioteka.jaw.pl do 8 sierpnia.
Żeby ograniczyć liczbę śmieci na wysypiskach musimy nie tylko przetwarzać śmieci. Musimy jeszcze nauczyć się redukować liczbę zbędnych opakowań. Wiecie jak to robić?
Źródło: MBP Jaworzno Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE, Miejska ...