25/04/25

Psychiczne SPA - jak troszczyć się o siebie każdego dnia? Spotkanie z Martyną Długosz

Tło: szare, zdobione białymi i złotymi akcentami. Grafika: Zdjęcie gościa. Uśmiechnięta kobieta ma długi jasne włosy, jest ubrana czarną bluzkę, a jej szyję zdobi sznur pereł zakończony ozdobną literką M. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Filia Podłęże 1. Psychiczne SPA - jak troszczyć się o siebie każdego dnia?” Spotkanie z Martyną Długosz. Termin: 13.05.2025, godz. 10:30. Filia Podłęże 1. Logo: MBP Jaworzno, Jaworzno – źródło-energii, Martyna Długosz Psycholog, Akademia Myślenia i Czucia.
Źródło: MBP Jaworzno

13 maja o godzinie 10.30, w Filii Podłęże 1, odbędzie się spotkanie z psycholog Martyną Długosz, współzałożycielką Akademii Myślenia i Czucia w Jaworznie. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu – gwarantujemy ciekawą dyskusję oraz możliwość zapoznania się z literaturą psychologiczną dostępną na Filii.

Martyna Długosz

Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na kierunku Psychologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stale poszerza oraz aktualizuje swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach o tematyce psychologicznej, pomocowej oraz terapeutycznej. Posiada wykształcenie podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego. Obecnie kształci się w ramach 4-letniej Szkoły Psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Oprócz pracy gabinetowej, pracuje także w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Posiada doświadczenie w prowadzeniu treningów umiejętności ze szczególnym uwzględnieniem pracy z młodzieżą oraz w pracy i diagnozie dzieci w wieku przedszkolnym i uczęszczających do żłobka. Praktyki studenckie odbyła w klinice psychologiczno-psychiatrycznej PsychoMedic.pl, gdzie miała możliwość zapoznania się z procedurami diagnostycznymi, a także obserwacji terapii grupowej wspierającej osoby z chorobą afektywną dwubiegunową. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Pracuje z osobami dorosłymi oraz z młodzieżą, kierując się zasadami Kodeksu Etyczno-Zawodowego. W swojej pracy kieruje się empatią i zrozumieniem drugiego człowieka. Jej priorytetem jest praca nad relacją terapeutyczną z pacjentem, aby spotkania mogły stać się bezpieczną przestrzenią do zmiany.

Źródło: https://amcpsychoterapia.pl/martyna-d%C5%82ugosz

14/04/25

Kreatywne pomysły na wielkanocne wypieki

Witajcie!

Czas przedświątecznych przygotowań to nie tylko żmudne sprzątanie, ale przede wszystkim przygotowanie wielkanocnych przysmaków. My proponujemy sernik z brzoskwiniami i białą czekoladą.

Tło: ciemnoszare, w rogu widać biało-zieloną ściereczkę. Na środku widać okrągłą drewnianą deskę, na której leży sernik z brzoskwiniami oblany polewą z białej czekolady.
Źródło: własne, przygotowane przy pomocy aplikacji Canva

Składniki:

- 5 małych jajek,

- pół szklanki cukru (70 g)

- kostka masła (200g)

- budyń waniliowy z cukrem (60g)

- twaróg z wiaderka (1 kg)

- 2 tabliczki białej czekolady (200g)

- śmietanka 36% (200g)

- puszka brzoskwiń


Przepis:

1. Masło roztapiamy w rondelku lub mikrofali, a potem odstawiamy do wystudzenia.

2. Białka oddzielamy od żółtek. Białka można schować do lodówki - będą potrzebne na koniec :)

3. Żółtka ubijamy z cukrem minimum 5 minut na bardzo jasną i puszystą masę. 

4. Cały czas mieszając, dodajemy po łyżce twarogu z wiaderka.

5. Wystudzone masło wlewamy wąskim strumyczkiem i ciągle mieszamy.

6. Wsypujemy proszek budyniowy i dokładnie mieszamy, żeby uniknąć grudek.

7. W osobnej misce ubijamy białka ze szczyptą soli.

8. Dodajemy białko do masy serowej i delikatnie łączymy je łyżką - nie chcemy, żeby masa straciła puszystość, wiec mikser się nie sprawdzi. 

9. Masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch wrzucamy pokrojone w kostkę brzoskwinie - tyle ile chcemy :)

10. Ciasto wkładamy do piekarnika - pieczenie góra/dół w 160 stopnia. Sernik pieczemy 1,5 godziny. Po upieczeniu zostawiamy w zamkniętym i wyłączonym piekarniku na 15 minut, a kolejne 10 z uchylonymi drzwiczkami. W trakcie pieczenia sernik mocno wyrasta, a po wyłączeniu piekarnika opada - to normalne, ale trzeba go zostawić w wyłączonym piekarniku, żeby nie dostał szoku od nagłego spadku temperatury. 

11. Polewa: podgrzewamy opakowanie śmietanki 36%, ale uważamy, żeby jej nie zagotować! Siekamy czekoladę na drobne części, które należy wmieszać do śmietanki. Mieszamy polewę do momentu kiedy uzyskamy błyszczącą i jednolitą masę. Polewę przestudzamy, żeby zgęstniała.

12. Gdy sernik już jest przestudzony, pokrywamy go polewą. Ciasto od góry nie może być gorące, ponieważ wtedy wchłonie polewę. 

13. Wkładamy całość do lodówki na całą noc.

ŻYCZYMY SMACZNEGO SERNIKA I WSPANIAŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

11/04/25

Psiogadanki – rozmowy o psach – spotkanie z Kornelią Zielińską

Całą powierzchnię plakatu zajmuje zdjęcie, przedstawiające stojącą, kobiecą postać, przed którą siedzi pies. Kobieta ma długie, blond włosy, na których widzimy zieloną opaskę. Ubrana jest w zieloną parkę, brązowe leginsy oraz różowe tenisówki. Pies to wilczur, o rudej sierści. Na szyi ma obrożę. Fotografię wykonano na drewnianym pomoście, w tle którego widzimy zielone drzewa. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Psiogadanki rozmowy o psach. Wszystko co musisz wiedzieć o wychorowaniu psa prow. Kornelia Zielińska. 24 kwietnia 2025 r. godz. 17.00. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie oraz miasta Jaworzna.
Źródło: MBP Jaworzno

Życie z psem wydaje się proste… dopóki sam go nie masz! Jeśli jesteś opiekunem czworonoga i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę o jego codziennych zwyczajach, relacjach z człowiekiem i sposobach rozwijania dobrych nawyków, zapraszamy 24 kwietnia 2025 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Kornelią Zielińską – trenerką i behawiorystką, autorką pierwszej polskiej książki o wspólnym wychowywaniu dzieci i psów pt. Mamo, tato, chcę psa. Jak wychować szczęśliwe dzieci i czworonogi. W trakcie wydarzenia omówimy potrzeby naszych pupili, przedstawimy propozycje odpowiednich aktywności oraz sposoby na budowanie z nimi silnej więzi. Ponadto prowadząca podpowie, jak pracować z pupilem na co dzień, by uniknąć problemów i zapewnić mu komfortowe życie w świecie ludzi.

Kornelia Zielińska – współzałożycielka bloga i szkoły Passionblog for dogs, praktyk i pasjonatka pracy z psami. Łączy wiedzę naukową z doświadczeniem zdobytym w pracy z kursantami. Uczy opiekunów, jak lepiej rozumieć swoich podopiecznych, wprowadzając podstawowe elementy posłuszeństwa – swoiste BHP w życiu z psem. Regularnie uczestniczy w seminariach i kursach, stale rozwijając swoje kompetencje i metody szkoleniowe.

03/04/25

Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy - wystawa

Tło: białe. Plakat przedstawia dwie, duże, ludzkie dłonie, szarego koloru, ze złotymi obrysami, które tylko gdzieniegdzie równo nachodzą na grafikę. Górna dłoń jest otwarta do dołu, poniżej niej druga z rotwarta do góry. Pomiędzy nimi gwiazdki - symbol Unii Europejskiej. Tekst: Patroni Zjednoczonej Europy św. Jan Paweł II i Robert Schuman. 2-25 kwietnia 2025 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Rynek Główny 17. 43-600 Jaworzno. Logotypy: MBP w Jaworznie, Dom Rodzinny Jana Pawła II Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.
Źródło: MBP Jaworzno

Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE,  Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy pt. Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy, którą prezentować będziemy w Bibliotece Głównej w okresie od 2 do 25 kwietnia 2025 r. Ekspozycja, udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ma na celu przybliżenie postaci papieża oraz Roberta Schumana – jednego z inicjatorów procesu integracji europejskiej po II wojnie światowej. Przedstawia ich wizję zjednoczonej Europy, a także działania na rzecz integracji państw naszego kontynentu. Szczególny nacisk położony został na wartości chrześcijańskie, które reprezentowali i które były głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, odgrywając kluczową rolę w budowaniu idei zjednoczonej Europy.

W 2024 r. wystawa była prezentowana w Luksemburgu, Brukseli oraz w Sanktuarium w La Salette we Francji, w związku z dwudziestą rocznicą największego rozszerzenia Unii Europejskiej. Autorzy ekspozycji pragnęli ukazać kontekst historyczny, zwłaszcza wydarzenia po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, gdzie władze komunistyczne ograniczały podstawowe prawa obywatelskie. Na tym tle przedstawiono postacie Roberta Schumana i Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którego doświadczenia życiowe ukształtowały przekonanie o konieczności respektowania praw każdego człowieka oraz dążenie do pokoju w Europie i na świecie.

Bez aktywności Jana Pawła II jako zwierzchnika Kościoła katolickiego, jego licznych spotkań z politykami, głowami państw i wpływowymi osobistościami, trudno wyobrazić sobie pokojowy upadek muru berlińskiego oraz późniejszy proces integracji Europy.

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1988 r. na forum Parlamentu Europejskiego najlepiej oddają jego wizję zjednoczonego kontynentu:

Pragnieniem moim, jako najwyższego pasterza Kościoła Powszechnego, przybyłego z Europy Wschodniej i znającego aspiracje ludów słowiańskich, owego drugiego «płuca» naszej wspólnej europejskiej ojczyzny, jest, aby Europa, wybierająca suwerennie swe wolne instytucje, mogła z czasem rozrosnąć się do rozmiarów, jakimi obdarzyła ją geografia, a zwłaszcza historia”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i refleksji nad ideami, które kształtowały dzisiejszą Europę!

Autorzy projektu: Tomasz Bagiński i Magdalena Maślona
Współpraca i nadzór merytoryczny: Dominika Jamrozy
Kuratorzy Wystawy: dr Marek Lyszczyna, Tomasz Bagiński
Współpraca: Anna Czajkowska-sSłapat, Magdalena Klaja, Artur Oboza

źródło: https://domjp2.pl/aktualnosc/wystawa-o-janie-pawle-ii-i-robercie-schumanie-w-warszawie

02/04/25

Konkurs na Najlepszego Czytelnika! Edycja 2025

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do udziału w II edycji konkursu na Najlepszego Czytelnika Roku! Jeśli kochasz książki i regularnie odwiedzasz naszą bibliotekę, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie! Liczy się aktywność - im więcej czytasz, tym większe masz szanse na wygraną!

Kto może wziąć udział?
Konkurs jest otwarty dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak wziąć udział?
To proste! Wystarczy często wypożyczać i oddawać się lekturze.

Nagrody
Na zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz satysfakcja z czytelniczego sukcesu!

Nasz konkurs trwa od 2 kwietnia do 31 grudnia 2025 r.

Nie zwlekaj – odwiedź bibliotekę i dołącz do rywalizacji! Czekamy na Ciebie!

Tło: białe z kołami na obrzeżach w kolorach zielonym i brązowym. Grafika: na trawie, tyłem, po turecku siedzi kobieta z rudymi włosami, ubrana w brązowy sweter i szare spodnie. W jednej ręce trzyma brązową filiżankę z kawą, a w drugiej książkę. Naprzeciwko stoi chłopiec z rudymi włosami, w beżowej koszulce i niebieskich spodniach na szelkach. W ręce trzyma książkę w brązowej okładce. Przed kobietą siedzi dziecko, jego twarz zasłania duża, zielona książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika 2025. Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie www.mbp.jaworzno.pl oraz w placówkach bibliotecznych. Na dole dwa logotypy: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie i Jaworzno-źródło energii.
Źródło: MBP Jaworzno

01/04/25

II Edycja Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców

Jaworzniccy twórcy piszą, a dzieci i młodzież… będą pięknie czytać!

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Konkurs łączy wartość jaką niesie za sobą lektura z poszerzeniem wiedzy o twórczości pisarzy i poetów rodem z Jaworzna. Zadaniem konkursowym będzie piękne odczytanie fragmentu lub całości utworu, którego autorem jest jaworznicki pisarz lub poeta. Warto pamiętać, że tak jak w poprzednim roku, występ każdego uczestnika nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie Karty Zgłoszenia do 30 kwietnia 2025r., zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz na stronie www.mbp.jaworzno.pl.

Tegoroczna gala finałowa, w czasie której odbędą się występy uczestników, odbędzie się 9.05.2025r. w audytorium Biblioteki Głównej, w ramach obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tym razem przewidziano trzy przesłuchania połączone z wręczeniem nagród. Wedle regulaminu zapraszamy uczniów klas 2-4 na godzinę 8:30; klas 5-6 na godz. 10:00, a klas 7-8 na godz. 11:30.

Jeśli jesteś uczniem klas 2-8 szkoły podstawowej, posiadasz umiejętności lektorskie na wysokim poziomie i lubisz występować przed publicznością – czekamy właśnie na Ciebie!

Tło: zielone. Grafika: chłopiec i dziewczynka siedzą zwróceni do siebie plecami i z uśmiechem czytają książki. Wokół ciemnowłosych dzieci znajdują się białe kropki, w których umieszczono symbole takie jak: herb Jaworzna, kałamarz z gęsim piórem, maszyna do pisania i otwarta książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Dział Informacji Regionalnej. Konkurs Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Druga Edycja. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30.04.2025r. Występy uczestników oraz rozstrzygnięcie nastąpi 9.05.2025r. Godz. 8:30, 10:00 i 11:30. Regulamin wraz z kartą zgłoszeń dostępny na stronie internetowej www.mbp.jaworzno.pl. Logo: Biblioteki i Jaworzna-źródła energii.
Źródło: MBP Jaworzno

Literacka Księga Wartości

Zachęcamy do podjęcia wyzwania pt.: „Literacka Księgi Wartości”!

W naszej „Księdze” znajdują się propozycje książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, jest czytanie książek. Możecie sięgnąć po wybraną przez siebie lekturę lub biblioteczne polecajki - warunkiem jest powiązane tematyczne książki z wartością promowaną w danym miesiącu. 

Wartością na kwiecień jest HUMOR

Na tle okna, przysłoniętego beżową roletą, wyeksponowano trzynaście książek o wielobarwnych okładkach. W centrum wystawy znajduje się ramka z grafiką przedstawiającą otwartą książkę, którą ktoś trzyma w dłoniach: a nad nią tekst: Literacka Księga Wartości: Humor.
Źródło: fot. własna

Szczególnie polecamy książkę autorstwa Marka Stelara pt. "Kameleon".

Zapraszamy do zabawy i życzymy przyjemnej lektury.

22/03/25

Światowy Dzień Wody

Drodzy Czytelnicy,

przypadający dzisiaj Światowy Dzień Wody to doskonała okazja do przypomnienia sobie o jej wartości. Przede wszystkim woda jest nam niezbędna do życia. Ciało człowieka składa się w około 70% z wody, a każdego dnia powinno się jej wypić około 2 litry czy też 8 szklanek. Warto pamiętać, że zasoby słodkiej i zdatnej do picia wody są ograniczone, zatem konieczne jest jej oszczędzanie.

W codziennym życiu z łatwością można zapomnieć o wpływie jaki każdy z nas ma na środowisko, a najmniejszą świadomość tego faktu mają najmłodsi. Dlatego, aby ułatwić tłumaczenie zagadnień ekologicznych polecamy książki z serii o Lisku Fenku, a w szczególności: "Woda to skarb: dbam o środowisko". A na chwilę wytchnienia po pasjonującej rozmowie z dzieckiem polecamy: "Błękit" Mai Lunde. Życzymy przyjemnej lektury!

Tło: niebieskie, ozdobione falami i kroplami wody. Tekst: Światowy Dzień Wody.
Źródło: przygotowane przy pomocy aplikacji Canva

20/03/25

Pierwszy Dzień Wiosny

Drodzy Czytelnicy, dziś witamy wiosnę! 

Możecie być zdziwieni, ponieważ już w szkole podstawowej wpajano nam datę 21 marca. I kalendarzowo wszystko się zgadza, ale... To nie decyzja człowieka, który wpisze coś w kalendarz, tylko naturalne wystąpienie równonocy wiosennej ma decydujące znaczenie. Wedle badań od 2014 roku nastąpiła zmiana wynikająca z tzw. precesyjnego ruchu ziemi, przez który astronomiczna wiosna przychodzi do nas dzień wcześniej. Wedle tych samych badań, 21 marca ponownie stanie się pierwszym dniem wiosny za około 80 lat 

Tło beżowe, ozdobione różowymi kwiatami, tulipanami i złotymi wstążkami. Tekst: Pierwszy dzień wiosny.
Źródło: przygotowane przy pomocy aplikacji Canva

Wiosenne polecajki:

Najmłodszym polecamy "Wiosenny Galimatias" autorstwa Anny Sakowicz. Natomiast dorosłym rekomendujemy poruszającą powieść Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak pt. "Wieczna wiosna".

Życzymy przyjemnej lektury i udanego dnia wiosny!

13/03/25

Tylko spróbuj! Spotkanie autorskie z Patrycją Sawiuk!

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 20 marca br. o godz. 17.00, na spotkanie z Patrycją Sawiuk – debiutującą pisarką literatury kobiecej, dziennikarką, redaktorką i graficzką. W trakcie wydarzenia autorka powieści „Tylko spróbuj!” opowie o swojej pierwszej książce, inspiracjach i procesie twórczym. Będzie również czas na pytania od czytelników.

O autorce:
Dla Patrycji Sawiuk słowo jest równie ważne, co obraz. W ciągu dnia zajmuje się pisaniem artykułów i projektowaniem graficznym, a wieczorami tworzy powieści obyczajowe z romantycznym wątkiem w tle. Twierdzi, że pisanie o miłości to marzenie z poziomu serca. Swoje historie kieruje do kobiet, które lubią odkrywać świat zmysłami, smakować życie i przeżywać emocje na nowo. Prywatnie pasjonatka podróży, miłośniczka literatury klasycznej i współczesnej oraz utalentowana cukierniczka.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu autorki.

Tło: łososiowe. Na plakacie, po prawej stronie, widzimy ciemnowłosą kobietę - to pisarka Patrycja Sawiuk, na nosie ma okulary, ubrana jest w białą koszulkę i jeansy. Siedzi na niebieskim fotelu, na nogach trzyma otwarty laptop. Na dole plakatu umieszczono okładkę książki Tylko spróbuj!, na której widzimy rysunek kobiety. Bohaterka ma rude włosy, przepasane białą, szeroką wstęgą. Ubrana jest w sukienkę tego samego koloru. Trzyma dłonią w ustach łyżeczkę. Tuż obok niej, na szarym blacie widnieje różowo-biały tort. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie autorskie z Patrycja Sawiuk. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Rynek Główny 17 20 marca 2025 r. godz. 17.00. Logo MBP w Jaworznie, miasta Jaworzna.
źródło: MBP Jaworzno

09/03/25

Międzynarodowy Dzień Lalki Barbie

Międzynarodowy Dzień Lalki Barbie to doskonała okazja na powrót do dzieciństwa. Od 1959 roku Barbie stanowi wymarzony prezent dla wielu dziewczynek. Warto pamiętać, że zabawa lalkami rozwija motorykę małą, pobudza wyobraźnię, a także stanowi trening umiejętności interpersonalnych. Sam wygląd lalki Barbie, który zmieniał się przez lata, na początku wyznaczał pewien trend, a obecnie uczy dzieci akceptacji dla szeroko pojętej różnorodności. Barbie stała się nie tylko zabawką, ale bohaterką filmów dla dzieci i dorosłych. Jej obecność odznaczyła się też w świecie książek, a w naszej filii dostępne jest aż osiem opowieści o przygodach Barbie. 

Tło: jasnoróżowe. Grafika: pięć ciemnoróżowych kwiatów. Tekst: Barbie.
Źródło: grafika przygotowana z użyciem aplikacji Canva

03/03/25

Literacka Księga Wartości

Zachęcamy do podjęcia wyzwania pt.: „Literacka Księgi Wartości”!

W naszej „Księdze” znajdują się propozycje książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, jest czytanie książek. Możecie sięgnąć po wybraną przez siebie lekturę lub biblioteczne polecajki - warunkiem jest powiązane tematyczne książki z wartością promowaną w danym miesiącu. 

Wartością na marzec jest PRACA

Na tle okna, przysłoniętego beżową roletą, wyeksponowano trzynaście książek o wielobarwnych okładkach. W centrum wystawy znajduje się ramka z grafiką przedstawiającą otwartą książkę, którą ktoś trzyma w dłoniach: a nad nią tekst: Literacka Księga Wartości: Praca
Źródło: fot. własna

Szczególnie polecamy książkę autorstwa Emilii Teofili Nowak. pt. "Hotel Aurora".

Zapraszamy do zabawy i życzymy przyjemnej lektury. 

14/02/25

Literacka randka w ciemno

W dniu miłości serdecznie zapraszamy na randkę... z książką!
Na najmłodszych czekają bajkowe cytaty o miłości, które osłodzą nieco ostatni dzień w szkole. Natomiast na czytelników dorosłych czeka tytułowa randka w ciemno. Każdy, kto wylosuje serduszko, otrzyma książkę z miłością w tle.
Zapraszamy do walentynkowej zabawy!

Tło: drewniane deski. Grafika: sztaluga z kolorowym napisem, dwie książki, wazon z serduszkami na patyczkach i pudełko, z którego wysypują się cytaty w formie serduszek. Tekst: Literacka randka w ciemno. Zakochaj się w czytaniu.
Źródło: katalog MBP, materiały własne oraz aplikacja Canva

Walentynki – dzień zakochanych ma swój początek w czasach starożytnego Rzymu, kiedy obchodzono tzw. Luperkalia ku czci rzymskich bogów: Junony i Pana. W V w. papież Gelazy zastąpił je świętem liturgicznym obchodzonym na cześć św. Walentego – patrona zakochanych. To święto ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy łączą je z romantycznymi poematami sir Waltera Scotta, inicjatora angielskiego romantyzmu. W Wielkiej Brytanii mają swój początek walentynkowe tradycje polegające na obdarowywaniu ukochanych liścikami miłosnymi, różami, czekoladkami czy charakterystycznymi dla tego kraju drewnianymi łyżeczkami. W Polsce obchodzimy święto św. Walentego dopiero od lat 90. XX w.

12/02/25

Dzień Pizzy

Chyba każdy z Was posiada własny, indywidualny przepis na domową pizzę. Dziś chcemy zaproponować Wam nieco inną wersje smakowitego placka, przyrządzonego nie w piecu a na patelni. Dajcie koniecznie znać czy Wam zasmakował.

Składniki:
-3 jaja
-1 łyżka mąki
-1/2  łyżeczki proszku do pieczenia
-ser żółty
-szynka
-dowolne dodatki takie jak: pomidorki, kukurydza, papryka
-odrobina soli, pieprzu oraz bazylii

Co robimy ze składnikami?
Jaja, mąkę, proszek do pieczenia doprawiamy przyprawami oraz łączymy ze sobą. Całość wylewamy na rozgrzaną patelnię. Czekamy chwileczkę aż ciasto się zetnie, na wierzch układamy ser, szynkę oraz warzywa. Przykrywamy placek pokrywką i czekamy aż składniki się ze sobą połączą. Następnie wykładamy nasz placek na talerzyk i zajadamy. Świetnie smakuje z sosem czosnkowym lub ketchupem w towarzystwie warzywnej sałatki.

Smacznego! 


Na fotografii znajduje się żółty, okrągły  placek. Placek  umieszczony jest na talerzu na czarnym tle. Na placku znajdują się  pomidory, szczypiorek oraz szynka.
źródło: Fot. własna 

03/02/25

Literacka Księga Wartości

Zachęcamy do podjęcia wyzwania pt.: „Literacka Księgi Wartości”!

W naszej „Księdze” znajdują się propozycje książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, jest czytanie książek. Możecie sięgnąć po wybraną przez siebie lekturę lub biblioteczne polecajki - warunkiem jest powiązane tematyczne książki z wartością promowaną w danym miesiącu. 

Wartością na luty są RELACJE

Na tle okna, przysłoniętego beżową roletą, wyeksponowano szesnaście książek o wielobarwnych okładkach. W centrum wystawy znajduje się ramka z grafiką przedstawiającą otwartą książkę, którą ktoś trzyma w dłoniach: a nad nią tekst: Literacka Księga Wartości: Relacje.
Źródło: fotografia własna

Szczególnie polecamy książkę autorstwa Nataszy Sochy pt. "Wkręcona w rodzinę".

Zapraszamy do zabawy i życzymy przyjemnej lektury. 

18/01/25

Dzień Kubusia Puchatka

Witajcie!
Dziś przypada Dzień Kubusia Puchatka, a jednocześnie 143 rocznica urodzin Alana Alexandra Milne'a. Warto pamiętać, że historia powstała jako bajka dla małego chłopca, nie tylko odniosła sukces w świecie literatury, ale również stała się inspiracją do powstania filmów czy zabawek stworzonych na podobieństwo wykreowanych przez autora postaci. Milne zainspirował też innych pisarzy, dzięki czemu na naszych regałach znajdziecie wiele przygód Puchatka, które mają różnych autorów. Z tej okazji zachęcamy do sięgnięcia po książki z naszej biblioteki, których bohaterem jest znany miś o bardzo małym rozumku. Szczególnie polecamy "Nowe przygody Kubusia Puchatka czyli cały rok z Kubusiem Puchatkiem w Stumilowym Lesie" autorstwa Paula Brighta, Briana Sibley, Jeanne Willis i Kate Saunders, na podstawie opowieści o Kubusiu Puchatku A. A. Milne'a. Miłej lektury!

Tło: białe. Wokół kilkuletniego chłopca, który czyta książkę, siedzą: żółty miś, szary osioł, różowy prosiaczek i tygrys w pomarańczowo-czarne paski.
źródło: katalog MBP Jaworzno

04/01/25

Światowy Dzień Braille'a

Zapraszamy do zabawy z okazji Światowego Dnia Braille'a!

źródło: własne, przygotowane przy użyciu aplikacji Learningapp

03/01/25

Literacka Księga Wartości

Nowy Rok, nowe książki i... nowy cykl w naszej bibliotece! 

Zachęcamy do podjęcia wyzwania pt.: „Literacka Księgi Wartości”, które polega na… czytaniu książek. W naszej „Księdze” znajdą się propozycje książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, będzie czytanie książek. Możecie sięgnąć po wybraną przez siebie lekturę lub biblioteczne polecajki - warunkiem jest powiązane tematyczne książki z wartością promowaną w danym miesiącu. 

Wartością na styczeń jest: ZDROWIE

Na tle okna, przysłoniętego beżową roletą, wyeksponowano trzynaście książek o wielobarwnych okładkach. W centrum wystawy znajduje się ramka z grafiką przedstawiającą otwartą książkę, którą ktoś trzyma w dłoniach: a nad nią tekst: Literacka Księga Wartości: Zdrowie.
Źródło: fotografia własna

Szczególnie polecamy: „Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie”, której autorką jest Kaja Nordengen, a także „Doktórkę od familoków” Magdaleny Majcher. 

Zapraszamy do zabawy i życzymy przyjemnej lektury. 

Psychiczne SPA - jak troszczyć się o siebie każdego dnia? Spotkanie z Martyną Długosz

Źródło: MBP Jaworzno 13 maja o godzinie 10.30, w Filii Podłęże 1, odbędzie się spotkanie z psycholog Martyną Długosz, współzałożycielką Akad...