28/08/24

Światowy Dzień publicznego czytania komiksów

Drodzy Czytelnicy!
Kto z Was nie czytał Kaczora Donalda, Tytusa lub Koziołka Matołka? Komiksy są z nami od wielu lat, ale czy zawsze tak było? Obecnie są ich miliony, a kiedyś sukcesem było kupić choć jeden egzemplarz przed wyprzedaniem. Z okazji Światowego Dnia publicznego czytania komiksów zachęcamy wszystkich do przeczytania kilku ciekawostek na temat tego nie zawsze docenianego rodzaju literatury. Przy okazji zachęcamy czytelników do ich wypożyczania. 

Komiks, czyli czytamy obrazki

W czasach prehistorycznych ludzie malowali różne wydarzenia z życia na ścianach jaskiń, w starożytności w Egipcie służyły do tego hieroglify, a Grecji i Cesarstwie Rzymskim ozdabiano wazy oraz architekturę. Jednak pierwsze komiksy powstały w XIX wieku. Posiadały one  przesłania polityczne ukazane w humorystyczny/karykaturalny sposób.

Komiksy były przedstawiane w formie jednej sceny lub paska składającego się z kilku scen. Pierwsze zeszyty komiksowe pojawiły się dopiero w latach 30-tych ubiegłego wieku. Wśród nich sławę zdobyły wydawnictwa Marvel oraz DC.


Marvel, czyli „z dużą mocą idzie duża odpowiedzialność”

Pierwsze komiksy Marvela pojawiły się w latach 30-tych, jednak dopiero po wybuchu II wojny światowej hitem stał się komiks o przygodach Kapitana Ameryki. W latach 50-tych Marvel zaczął tracić popularność. Dopiero początkiem lat 60-tych Stan Lee wprowadził nowe postacie superbohaterów, które zdobyły popularność wśród starszych czytelników (Fantastyczna czwórka, Spider-man).

W porównaniu do bohaterów DC Comics, Marvel przedstawiał poważniejsze problemy z którymi czytelnicy mogli się utożsamiać (kwestia odpowiedzialności, akceptacji, problemy miłosne/w pracy, różnice zdań oraz wartości, śmierć). Bohaterowie Marvela nie zawsze byli idealni i piękni. Często mieli wady, a niektórzy wyglądali przerażająco (np. Hulk). Dzielili za to wspólne uniwersum. Jeden bohater mógł spotkać inne postacie (dobrym przykładem jest drużyna Avengersów).


DC – „To ptak, to samolot ...”

W latach 30-tych powstały pierwsze komiksy wydawnictwa DC, wśród nich były pierwsze przygody Supermana oraz Batmana. Bohaterowie częściej trafiali do młodych czytelników. Często dorabiano im pomocników (Supergirl, Robin). Byli też prości pod kontem fabuły (super bohater ratuje wszystkich i mamy happyend).

Superman był idolem do naśladowania – silny, broniący słabszych, dobry i ciężko pracujący człowiek z prostej wiejskiej rodziny.

Batman był przeciwieństwem Supermana – jest inteligentny, ale nie posiada super mocy, bogacz z niekoniecznie dobrą opinią w społeczeństwie. Budzi postrach, jest tajemniczy i posiada tragiczną przeszłość.

DC oraz Marvel rywalizowali ze sobą.


Manga – to od której strony mam zacząć?

Manga to japoński komiks. W przeszłości różne sceny z życia były przedstawiane na zwojach lub drzeworytach. Jednak pierwsze mangi powstały dopiero po II wojnie światowej.

Ponieważ pismo japońskie jest zapisywane w pionowych słupkach czytanych od prawej do lewej, mangi mają pierwszą stronę tam, gdzie europejska książka ma zakończenie. Strony w mangach również czyta się od prawej do lewej, tak samo jest z okienkami.

Mangi są prawie zawsze czarno-białe. Postacie są rysowane w charakterystycznym dla wschodu stylu. Postacie często posiadają: duże oczy, abstrakcyjne fryzury, nienaturalne kolory oczu i włosów.


Zdjęcie przedstawia zbiór 9 komiksów z różnych serii. Komiksy ułożone są jeden pod drugim w trzech rzędach.
Źródło: MBP w Jaworznie

U nas również znajdziecie fajne komiksy do poczytania! Wpadnijcie do biblioteki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

  źródło MBP Jaworzno Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja...