31/08/24

RegioZagadki - ile wiesz o Jaworznie? Jaworznicka prasa

Wakacje dobiegają końca, a my przychodzimy do Was z kolejnymi zagadkami z Działu Informacji Regionalnej. Tym razem zachęcamy do sprawdzenia spostrzegawczości i znajomości jaworznickiej prasy. Powodzenia i miłej zabawy!

Źródło: własne, stworzone przy użyciu aplikacji Learningapps 

28/08/24

Światowy Dzień publicznego czytania komiksów

Drodzy Czytelnicy!
Kto z Was nie czytał Kaczora Donalda, Tytusa lub Koziołka Matołka? Komiksy są z nami od wielu lat, ale czy zawsze tak było? Obecnie są ich miliony, a kiedyś sukcesem było kupić choć jeden egzemplarz przed wyprzedaniem. Z okazji Światowego Dnia publicznego czytania komiksów zachęcamy wszystkich do przeczytania kilku ciekawostek na temat tego nie zawsze docenianego rodzaju literatury. Przy okazji zachęcamy czytelników do ich wypożyczania. 

Komiks, czyli czytamy obrazki

W czasach prehistorycznych ludzie malowali różne wydarzenia z życia na ścianach jaskiń, w starożytności w Egipcie służyły do tego hieroglify, a Grecji i Cesarstwie Rzymskim ozdabiano wazy oraz architekturę. Jednak pierwsze komiksy powstały w XIX wieku. Posiadały one  przesłania polityczne ukazane w humorystyczny/karykaturalny sposób.

Komiksy były przedstawiane w formie jednej sceny lub paska składającego się z kilku scen. Pierwsze zeszyty komiksowe pojawiły się dopiero w latach 30-tych ubiegłego wieku. Wśród nich sławę zdobyły wydawnictwa Marvel oraz DC.


Marvel, czyli „z dużą mocą idzie duża odpowiedzialność”

Pierwsze komiksy Marvela pojawiły się w latach 30-tych, jednak dopiero po wybuchu II wojny światowej hitem stał się komiks o przygodach Kapitana Ameryki. W latach 50-tych Marvel zaczął tracić popularność. Dopiero początkiem lat 60-tych Stan Lee wprowadził nowe postacie superbohaterów, które zdobyły popularność wśród starszych czytelników (Fantastyczna czwórka, Spider-man).

W porównaniu do bohaterów DC Comics, Marvel przedstawiał poważniejsze problemy z którymi czytelnicy mogli się utożsamiać (kwestia odpowiedzialności, akceptacji, problemy miłosne/w pracy, różnice zdań oraz wartości, śmierć). Bohaterowie Marvela nie zawsze byli idealni i piękni. Często mieli wady, a niektórzy wyglądali przerażająco (np. Hulk). Dzielili za to wspólne uniwersum. Jeden bohater mógł spotkać inne postacie (dobrym przykładem jest drużyna Avengersów).


DC – „To ptak, to samolot ...”

W latach 30-tych powstały pierwsze komiksy wydawnictwa DC, wśród nich były pierwsze przygody Supermana oraz Batmana. Bohaterowie częściej trafiali do młodych czytelników. Często dorabiano im pomocników (Supergirl, Robin). Byli też prości pod kontem fabuły (super bohater ratuje wszystkich i mamy happyend).

Superman był idolem do naśladowania – silny, broniący słabszych, dobry i ciężko pracujący człowiek z prostej wiejskiej rodziny.

Batman był przeciwieństwem Supermana – jest inteligentny, ale nie posiada super mocy, bogacz z niekoniecznie dobrą opinią w społeczeństwie. Budzi postrach, jest tajemniczy i posiada tragiczną przeszłość.

DC oraz Marvel rywalizowali ze sobą.


Manga – to od której strony mam zacząć?

Manga to japoński komiks. W przeszłości różne sceny z życia były przedstawiane na zwojach lub drzeworytach. Jednak pierwsze mangi powstały dopiero po II wojnie światowej.

Ponieważ pismo japońskie jest zapisywane w pionowych słupkach czytanych od prawej do lewej, mangi mają pierwszą stronę tam, gdzie europejska książka ma zakończenie. Strony w mangach również czyta się od prawej do lewej, tak samo jest z okienkami.

Mangi są prawie zawsze czarno-białe. Postacie są rysowane w charakterystycznym dla wschodu stylu. Postacie często posiadają: duże oczy, abstrakcyjne fryzury, nienaturalne kolory oczu i włosów.


Zdjęcie przedstawia zbiór 9 komiksów z różnych serii. Komiksy ułożone są jeden pod drugim w trzech rzędach.
Źródło: MBP w Jaworznie

U nas również znajdziecie fajne komiksy do poczytania! Wpadnijcie do biblioteki!


26/08/24

Narodowe Czytanie 2024

 

Tło: beżowe, otoczone ramką złożoną z pięciu warstw: beżową, czarną, ponownie beżową, brązową w paski i czarno-białą. Lewą stronę plakatu zajmuje grafika: fragment ośnieżonego pasma górskiego, mający kształt człowieka, na ramieniu którego siedzi wielobarwna papuga. Tekst: Narodowe Czytanie. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Kordian. Juliusz Słowacki. Fragmenty dramatu usłyszymy w interpretacji Jacka Romanowskiego. Termin: 6 września 2024, godz. 17:00. Biblioteka Główna. Wejściówki będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 28 sierpnia. Logo: MBP Jaworzno i Jaworzna – źródła energii.
Źródło: MBP Jaworzno

Wśród naszych jesiennych propozycji już od trzynastu lat stałe miejsce zajmuje program opracowany w ramach akcji Narodowego Czytania. Tym razem biblioteczne propozycje skupiać się będą wokół dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”, utworu napisanego podczas pobytu poety w Szwajcarii i uważanego za jedno z najważniejszych jego literackich dokonań. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Dzieło po raz pierwszy ukazało się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Na przestrzeni lat było wielokrotnie wydawane oraz inspirowało twórców do licznych adaptacji, w tym kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych. 

Głównym wydarzeniem w naszej bibliotece będzie spotkanie z udziałem wybitnego aktora - Jacka Romanowskiego, który zaprezentuje w autorskiej interpretacji fragmenty dramatu. Zapraszamy 6 września br., o godz. 17.00. Wejściówki będą dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej, od 28 sierpnia 2024 r.

Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru, w którym gra do dzisiaj. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tradycyjnie, w Bibliotece Głównej, przez kilka kolejnych dni, od 6 września, będzie można na własnych egzemplarzach „Kordiana” przybić pamiątkową pieczęć.


Wybrane inicjatywy towarzyszące

Biblioteka Główna

  • Specjalne wydanie gazetki „Strony Biblioteki” / Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla Dorosłych

  • 06.09.2024 (godz.10.00) Spacer po Londynie z Kordianem - lekcja biblioteczna dla uczniów szkoły podstawowej / Biblioteka Główna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży

  • Juliusz Słowacki online – cyfrowe udostępnienie kolekcji dzieł poety znajdujących się w zbiorach Działu Książki Dawnej / Biblioteka Główna, Czytelnia Naukowa i Czasopism

  • Zaproszenie do zabawy polegającej na tworzeniu mema albo gifa kojarzącego się z dramatem „Kordian” Juliusza Słowackiego / Biblioteka Główna, Czytelnia Naukowa i Czasopism

  • 13.09.2024 (godz. 10.00) Wpływ wydarzeń historycznych na powstanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego - lekcja biblioteczna / Biblioteka Główna, Dział Multimedialny

Filie

  • Kordian” – publikowane w odcinkach nagrywanie powstałe przy współudziale pracowników z różnych filii / Filia Bory

  • Wędrowiec nad morzem mgły – zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży / Filia Bory

  • Winkelried narodów, czyli postawy romantyczne u Słowackiego – lekcja biblioteczna dla uczniów / Filia Bory

  • 05.09.2024 „Ziemia - to plama na nieskończoności błękicie; a Bóg ją zetrze palcem lub wleje w nią życie jak w posąg gliniany Adama” - wspólne czytanie „Kordiana” z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Jaworzna koło Byczyna / Filia Byczyna

  • 05.09.2024 „Kordian” - głośne czytanie fragmentów dramatu / Filia Ciężkowice

  • 30.08.2024 (godz. 12.00) Romantyczne memory - zabawy interaktywne dla dzieci / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 30.08.2024 (godz. 14.00-18.00) Dwór romantyczny - Bibliopiątki - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz. 12.00) Romantyczne puzzle - zabawy interaktywne dla dzieci / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz. 13.00-16.00) Słowacki w kolażu - Bibliopiątki - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz. 16.00-18.00) Biblioteka nieOczywista - Kordian i Narodowe Czytanie - klub książki dla młodzieży / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz.14.30) ZGRAni i kreatywni. Schronienie dla Kordiana – zajęcia plastyczne dla dzieci / Filia Jeleń

  • 12.09.2024 (godz.10.00) Bajkowe spotkania. Bezpieczni w górach - głośne czytanie dla przedszkolaków / Filia Jeleń

  • 13.09.2024 (godz.10.00) Plastyka dla smyka. Góra Mont Blanc – zajęcia plastyczne dla przedszkolaków / Filia Jeleń

  • 05,06.09.2024 Czytanie „Kordiana” - głośne czytanie online / Filia Osiedle Stałe

19/08/24

Konkurs na Najlepszego Czytelnika

Tło: białe. Grafika: przestrzeń salonu, z dużą kremową kanapą w centrum uwagi. Na kanapie siedzą trzy osoby. Pierwsza to ciemnowłosy mężczyzna w czerwonej koszulce, który siedzi po turecku i czyta książkę o pomarańczowej okładce. Nieco dalej siedzą mama z kilkuletnim synkiem, którzy wspólnie czytają książkę w zielonej okładce. Na kanapie między ludźmi znajduje się stos kolorowych książek, na których drzemie kot. Dodatkowo o oparcie kanapy opiera się jasnowłosa kobieta, która czyta książkę, popijając coś z niebieskiej filiżanki. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika. Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie: www.mbp.jaworzno.pl oraz w placówkach bibliotecznych. Logo: MBP Jaworzno i Jaworzna-źródła energii.
Źródło: MBP Jaworzno



Jesteśmy przekonani, że każdy Czytelnik wie, że ma w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie status BARDZO WAŻNEJ OSOBY (VIP), otrzymując już na starcie nieformalną kartę PREMIUM, gwarantującą naszą życzliwość, otwartość i chęć pomocy w każdym z możliwych zakresów. Niewątpliwie jednak zróżnicowany bywa stopień łączącej nas zażyłości. Oprócz wzajemnej, ogromnej sympatii, na częstotliwość wizyt sporej grupy odbiorców wpływa, większa niż u innych, potrzeba ciągłego obcowania z literaturą. Aktywność ta z kolei przekłada się na imponujące liczby przeczytanych książek. By unaocznić naszą, wypływającą z tego faktu, radość, pragniemy uhonorować liderów, prawdziwych czytelniczych czempionów, ogłaszając Konkurs na Najlepszego Czytelnika. Tytuł ten przyznany zostanie w trzech kategoriach wiekowych:

I – dzieci do 12 roku życia
II – młodzież od 13 do 18 roku życia
III – dorośli – od 19 roku życia.
Laureaci otrzymają dyplomy oraz upominki. O terminie ich wręczenia powiadomimy osobiście lub telefonicznie. Wszystkie szczegóły zawarte zostały w REGULAMINIE.
Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Życzymy wspaniałych lektur!


Regulamin konkursu



Ciekawostki z różnych stron świata

Drodzy czytelnicy!
Wakacje to wspaniała okazja na podróż, a podróże otwierają drzwi do nowych, nieznanych miejsc, ludzi i obyczajów. Każda przygoda to nowe informacje i doświadczenie, którymi warto się dzielić. Dziś, zapraszamy Was do quizu podróżniczego, gdzie waszym zadaniem będzie połączenie definicji z ich nazwami. Każda informacja dotyczy elementu charakterystycznego dla danego kraju lub zagranicznego miasta. Czy uda wam się wszystko połączyć? Sprawdźmy to!

 Źródło: własne, stworzone w aplikacji Learningapps

Opis alternatywny:


14/08/24

Czesław Miłosz - Patron Roku 2024

Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza, ze względu na szczególne znaczenie jego twórczości dla dziedzictwa narodowego oraz światowego. 
Zapraszamy do naszej filii wszystkich Czytelników, którzy chcą zapoznać się lub przypomnieć sobie dzieła jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów, a chętnych do rozwiązaniu quizu.

 Źródło własne przy użyciu aplikacji learningapps 

 Opis alternatywny


01/08/24

JAWORZNO CZYTA BEZ LIMITÓW!

Zakup dostępu do nowości książkowych oraz baz e-booków i audiobooków /Legimi, Empik Go/ dla Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

Tło: białe. W centrum znajduje się ramka, stworzona z plecionki wielobarwnych elementów takich jak: czytnik ebooków, odtwarzacz mp3, pendrive, nuty, kubek z kawą, słuchawki, głośniki, mikrofony, chmurki informacyjne pochodzące z popularnych aplikacji i wiele innych. Wewnątrz ramki widnieje tytuł akcji: Jaworzno czyta bez limitów! Zadanie nr 5. Pod ramką znajduje się tekst: Zakup dostępu do nowości książkowych oraz baz e-booków i audiobooków – Legimi, Empik go – dla Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Dół plakatu zajmuje logo JBO, MBP Jaworzno oraz Jaworzna – źródła energii.
Źródło: MBP Jaworzno

Od 5 do 26 sierpnia br. będziemy mieli kolejną okazję do zadecydowania o ważnych dla nas wszystkich sprawach. Zachęcamy do aktywnego udziału w głosowaniu nad projektami zgłoszonymi w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Nie rezygnujmy z realnej szansy współdecydowania o inwestycjach wokół nas.

Szczególnie polecamy propozycję nr 5 – JAWORZNO CZYTA BEZ LIMITÓW! Zakup dostępu do nowości książkowych oraz baz e-booków i audiobooków /Legimi, Empik Go/ dla Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Celem projektu jest wzbogacenie dotychczasowej oferty biblioteki o szerszy dostęp do literatury i wiedzy, poprzez stworzenie dla Mieszkańców jeszcze pełniejszej kolekcji nowości wydawniczych, uzupełnionej o zasoby cyfrowe online, obejmujące bestsellerowe pozycje literatury pięknej i popularnonaukowej.

Czytanie mobilne stało się nieodzownym elementem naszej codzienności, odpowiadającym na zmieniające się potrzeby Użytkowników, którzy pragną do ulubionej lub niezbędnej literatury móc sięgnąć w każdym miejscu i w każdym czasie. W związku z tym, zależy nam, by obok książki tradycyjnej, oferować również bogaty pakiet propozycji w wersji cyfrowej.

Ograniczenia  finansowe biblioteki uniemożliwiają zakup nowości wydawniczych w pełnym zakresie, a także wykluczają wykupienie dostępu do baz e-booków. Dofinansowanie tego zadania ze środków Budżetu Obywatelskiego daje szansę wzbogacenia oferty instytucji oraz stwarza warunki do darmowego korzystania z publikacji klasycznych i cyfrowych dla wszystkich, którzy takiego kontaktu potrzebują.

Głosować nad projektami będzie można przez oddanie jednego głosu - w wersji papierowej do urny w Urzędzie Miejskim lub przez Internet na stronie miasta. 

Drodzy Czytelnicy, pomóżcie nam na jeszcze pełniejsze zaspokajanie Waszych potrzeb!

Razem możemy znacznie więcej!


Biblioteczny alfabet literacki

Drodzy Czytelnicy,

w miesiącu sierpniu kolejnymi literami naszego "Bibliotecznego alfabetu literackiego" są litery N, O

Zabawa polega na ... czytaniu książek. Jak to działa?
Co miesiąc wybierane są dwie litery alfabetu. Zadaniem Czytelnika jest przeczytanie książek, których nazwiska autorów zaczynają się na te litery. Można wybrać własne książki lub skorzystać z przygotowanych propozycji.
Życzymy miłej zabawy i przyjemnej lektury.

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

  źródło MBP Jaworzno Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja...