18/01/24

Dzień Kubusia Puchatka

 

Na środku, na białym tle, znajduje się czarny napis - Dzień Kubusia Puchatka. Po lewej stronie napisu znajduje się rysunek Kubusia Puchatka w czerwonej koszulce. Miś unosi się na niebieskim baloniku. Obok niego jest gniazdo pszczół oraz dwie pszczoły. Po prawej stronie znajduje się rysunek przedstawiający Tygryska siedzącego na gałęzi i próbującego złapać unoszone przez wiatr jesienne liście. Pod napisem znajduje się rysunek przedstawiający Prosiaczka w długim szaliku w zielone i czerwone pasy. Szalik wije się za Prosiaczkiem na wietrze. Na śniegu widać ślady stóp pozostawione przez Prosiaczka.
[Źródło: własne]

Dzień Kubusia Puchatka

Drodzy Czytelnicy, dziś obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Data jest nie przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia urodził się Alan Alexander Milne – autor Kubusia Puchatka. 🐻🐷🐯

Z tej też okazji przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek:

1) Oryginalne imię/tytuł w wersji angielskiej to Winnie the Pooh. Pierwsze imię Winnie pochodzi od imienia niedźwiadka, który pomagał żołnierzom podczas pierwszej wojny światowej. Po wojnie miś trafił do zoo, które odwiedził Pan Milne wraz synem Krzysiem. Imię Pooh pochodzi od imienia łabędzia dokarmianego przez rodzinę Milne. Obydwa te imiona otrzymał pluszowy miś Krzysia.

2) W 1925 r. rodzina Milne kupiła posiadłość otoczoną łąkami i lasami. Przez jej tereny przepływał strumyk. Miejsce to stało się inspiracja do powstania Stumilowego Lasu – miejsca w którym żyli bohaterowie książki.📗

3) Główni bohaterowie są zabawkami. Większość z nich to zabawki, którymi bawił się syn autora. Można je dziś oglądać w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej.

4) Ilustratorem pierwszej książki o Kubusiu Puchatku był Pan E. H. Shepard. Kubuś nie miał wtedy na sobie swojej słynnej czerwonej koszulki.

5) Obecnie prawa autorskie do Kubusia Puchatka posiada studio Walta Disneya. Podobno miś jest jedną z najbardziej popularnych postaci, zaraz po Myszce Miki i Kaczorze Donaldzie.

6) Kubuś Puchatek ma swoją własną gwiazdę w Alei Sław w Hollywood.🌟

7) Nazwę Kubuś Puchatek wymyśliła Irena Tuwim, siostra Juliana Tuwima.

8) W Warszawie oraz w Krakowie można znaleźć ulicę im. Kubusia Puchatka.

9) W 90 rocznicę powstania książki, obchodzone były dziewięćdziesiąte urodziny królowej Elżbiety II. Z tej okazji powstał wyjątkowy audiobook z misiem w roli głównej. Z okazji urodzin królowej, Kubuś Puchatek tworzy w ramach prezentu mruczankę i osobiście wręcza ją Elżbiecie II.👵

10) Co roku w Anglii odbywa się turniej „Kubusiowych patyczków”. Każdy może brać w nich udział. Trzeba jednak spełnić dwa warunki: mieć własny patyczek oraz dobrze się bawić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

BIBLIOTECZNY ALFABET LITERACKI

Drodzy Czytelnicy, w miesiącu Maju kolejnymi literami naszego "Bibliotecznego alfabetu literackiego"  są   litery I, J [fot. własn...