09/10/24

Noc Energi w Bibliotece!

Serdecznie zapraszamy miłośników książek, przygód i lokalnej historii na wyjątkową Noc Energii w Bibliotece! To niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę, znajomość literatury, rozwiązywać quizy czy rebusy, a także zagadki inspirowanymi naszym miastem.
📅 Data: 18 października 2024 🕒 Godzina: 18.00 – 21.30 📍 Miejsce: Biblioteka Główna w Jaworznie
W programie:
🔍 Biblioteczny Escape Room – zmierz się z zagadkami nawiązującymi do literatury i sprawdź swoje umiejętności detektywistyczne! Będzie również okazja na spotkanie z autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Dariuszem Rekoszem.
🏰 Gra „Grodzisko w Jaworowym Borze” – odkryj tajemnice lokalnej historii i legend związanych z Jaworznem, biorąc udział w fascynującej grze miejskiej w Bibliotece, opracowanej przez uczniów jaworznickiego CKZiU, pod kierownictwem Adriana Ramsa.
🎁 Nagrody – dla najlepszych uczestników przewidziane są nagrody książkowe!
Dołącz do nas i przeżyj niezapomnianą przygodę w świecie literatury i historii naszego miasta! Czekamy na Ciebie!

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej oraz pod nr telefonu: 32 751-91-92 wew. 2 220.
Szczegóły na plakatach dołączonych do informacji!

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego człowieczka z białą żarówką na piersiach, trzymającego w rękach złoty klucz. Na plakacie umieszczono zdjęcie Dariusza Rekosz, autora książek, prowadzącego grę. W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Noc Energii. Biblioteczny Escape Room prow. Dariusz Rekosz. Kiedy i gdzie 18 października 2024 godz. 18.00 Biblioteka Główna Dla kogo dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych rozgrywki drużynowe (3 osoby), start co 25 min. Zapisy bezpośrednio w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz pod nr tel. 32 751 91 92 wew. 2 220 Liczba miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.
Źródło: MBP w Jaworznie


Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego człowieczka z białą żarówką na piersiach, trzymającego w rękach latarkę. W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Noc Energii. Grodzisko w jaworowym borze gra miejska opracowana przez uczniów CKZiU w Jaworznie, pod kierunkiem Adriana Ramsa Kiedy i gdzie 18 października 2024 godz. 18.00 Biblioteka Główna Dla kogo dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych- rozgrywki indywidualne i drużynowe (3 osoby) Zapisy bezpośrednio w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz pod nr tel. 32 751 91 92 wew. 2 220. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.
Źródło: MBP w Jaworznie




Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

 

Fotografia przedstawia fragment biurka na którym znajduje się: list pisany ręcznie z pieczęcią lakową, ozdobne bordowe pióro ze srebrną stalówką, srebrny stojak na pióro, kałamarz, dwa oprawione w brązową skórę notesy, biała świeca oraz dwie pieczęcie do laku.
źródło www.pixabay.com

Obchodzony 9 października Międzynarodowy Dzień Pisania Listów to okazja, która zachęca do zatrzymania się na chwilę i powrotu do tradycyjnej formy komunikacji – pisania listów.
Dzień ten został ustanowiony, aby przypomnieć o pięknie słowa pisanego i zanikającej sztuce w epoce cyfrowej komunikacji.
W dobie technologii, e-maili i mediów społecznościowych, listy wciąż mają wyjątkowy urok. Są świadectwem czasu, osobistego zaangażowania i indywidualności nadawcy, pozwalają na pielęgnowanie relacji i tworzenie trwałych wspomnień. Listy mają ogromną wartość emocjonalną. Mogą być formą zapisywania wspomnień, przemyśleń i wydarzeń z życia. Odbiorcy często przechowują je jako pamiątki.

Wielu poetów, pisarzy słynęło z pisania listów. Korespondencje są dziś cennym źródłem wiedzy o ich myślach, uczuciach, ideach i czasach. Do dziś fascynują czytelników, odkrywając prywatne oblicze wielkiej literatury.
Do słynnych należą:
listy Fryderyka Chopina i George Sand; F. Scotta Fitzgeralda do Zeldy; Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza, Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina, Stanisława Lema i Sławomira Mrożka oraz listy z więzienia Oscara Wilde’a ....
.... oraz wiele innych, które znajdziecie w naszej bibliotece.

04/10/24

Światowy Dzień Zwierząt

Drodzy Czytelnicy!
Dziś świętujemy światowy dzień zwierząt! Chyba nikt nie potrafi sobie wyobrazić naszego świata bez tych wszystkich ciekawych istot. Każda wnosi na swój sposób coś niezwykłego do naszego życia, a niektóre są bardzo pożyteczne dla środowiska. Pełnią rolę towarzyszy, a czasami ratują Nas oraz pomagają w codziennym życiu. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o naszych oswojonych oraz dzikich przyjaciołach. Zapraszamy! 🐁🐈🐘🐙🐇🐕🐒

Na zdjęciu znajduje się śpiąca w koronie drzewa koala. Brązowy pień znajduje się z lewej strony zdjęcia. Koalę przysłaniają z dolnego lewego rogu oraz z górnego prawego rogu duże zielone liście.
Źródło: www.pixabay.com

1) Czworonożny terapeuta oraz trener!🐱🐶
Posiadanie zwierzątka w domu to super sprawa. Dotrzymuje nam towarzystwa, bawi oraz uczy odpowiedzialności. Podobno psy i koty są w czołówce najczęściej adoptowanych zwierząt na świecie i nic w tym dziwnego. Psy pomagają nam utrzymać formę dzięki spacerom na świeżym powietrzu. Natomiast koty swoim mruczeniem pomagają nam zrelaksować się, zmniejszając przy tym ryzyko zawału serca oraz przyśpieszają zrastanie się złamanych kości. Dodatkowo psy i koty mają pozytywny wpływ na osoby cierpiące na różne choroby, np. depresję, autyzm. Jednak nie tylko Psiaki i Mruczki są doskonałymi towarzyszami. Każde zwierzę może dać nam radość. A ty, jakie lubisz zwierzaki?

2) Prawdziwi bohaterowie są wśród nas! Tylko są trochę włochaci...👮🐾
Nie, nie chodzi o policjantów, strażaków, oraz lekarzy; ale z nimi współpracują! Mowa tu o psach do "zadań specjalnych". Są psy trenowane do wykrywania nielegalnych substancji na lotnisku, inne szukają w zawalonych budynkach lub pod śniegiem ludzi. Istnieją również psy asystujące chorym osobą, które w razie potrzeby mogą pomóc właścicielowi, gdy ten źle się poczuje. Istnieją również nie wytresowani dzicy bohaterowie. Wielokrotnie delfiny ratowały ludzi, którzy wypadli za burtę; a w jednym zoo gorylica ochroniła małego chłopca przed innymi gorylami, gdy ten spadł z dużej wysokości prosto do wybiegu. Gorylica pilnowała dziecka aż do momentu przybycia pracowników zoo.

3) Bez nich sami zginiemy...  na serio!🌺🐝
Wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Mało kto wie, że wiele z nich mają duży wpływ na nasze środowisko. Weźmy takie zwykłe pszczoły. Nie tylko tworzą miód, ale zapylają wiele roślin. Gdyby wszystkie pszczoły zginęły, nie powstawałyby nowe rośliny, a bez roślin nie mielibyśmy tlenu do oddychania oraz wiele jadalnych roślin.

4) Jak kot uratował stację!🐈🚝
Zwierzęta pomagają w pracy rozładować stres oraz przyciągają ludzi z zewnątrz. W Internecie można znaleźć mnóstwo nagrań z pupilami przechadzającymi się po biurach, bibliotekach, uczelniach, a nawet na posterunkach policji i w remizach strażackich. Nikt jednak nie przewidział, jaką furorę zrobi w Japonii jedna kotka! W miejscowości Kishi miała zostać zamknięta stacja kolejowa ze względu na małą liczbę podróżujących. Zarządca stacji dla żartu wyznaczył na swoje miejsce kotkę Tamę. Dostała nawet specjalny kapelusik i odznakę, aby wszyscy wiedzieli kim jest. Niedługo potem stała się gwiazdą! Ludzie z całej Japonii i zagranicy przyjeżdżali poznać kociego zwiadowcę. Stacja została ocalona, a na cześć kotki powstał specjalny pociąg dla podróżujących. Powstał również sklepik w którym można kupić urocze kocie upominki z Tamą.

Jeśli masz ochotę poczytać ciekawe historię na temat zwierząt, odwiedź bibliotekę już dziś! 🐼

01/10/24

Biblioteczny alfabet literacki

Drodzy Czytelnicy,
w październiku kolejnymi literami "Bibliotecznego alfabetu literackiego"
są litery S,T


Na fotografii znajduje się trzynaście książek oraz trzy białe ramki.  Wydruki w ramkach utrzymane są w kolorystyce niebiesko–czerwonej, na każdej z nich znajdują się dwie ilustracje przedstawiające stosy książek. W ramce środkowej podane są dwie litery alfabetu – S i T. W dwóch ramkach bocznych znajdują się dwie ciekawostki literackie na te litery. Książki z wystawki znajdują się na parapecie okna.
fot. własna

Zabawa polega na ... czytaniu książek. Jak to działa?
Co miesiąc wybierane są dwie litery alfabetu. Zadaniem Czytelnika jest przeczytanie książek, których nazwiska autorów zaczynają się na te litery. Można wybrać własne książki lub skorzystać z przygotowanych propozycji.
Życzymy miłej zabawy i przyjemnej lektury.

Noc Energi w Bibliotece!

Serdecznie zapraszamy miłośników książek, przygód i lokalnej historii na wyjątkową Noc Energii w Bibliotece! To niepowtarzalna okazja, aby s...