26/09/24

Światowy Dzień Królika

Drodzy Czytelnicy,
dziś obchodzimy Światowy Dzień Królika! 🐰
Każdy właściciel długouchego potwierdzi, że ich pupile są urocze, zaczynając od słodkich małych pyszczków, po malutkie puszyste ogonki!  Zwierzęta te nie są tak popularne, jak koty czy psy, ale są równie towarzyskie. Warto jest je bliżej poznać, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat króliczków. 🐇
Zapraszamy! 

Na białym puchatym dywanie siedzi jasnobrązowy króliczek z czarnymi oczkami. Za króliczkiem znajduje się niebieskie tło.
Źródło: www.pixabay.com

1) Królik to nie zając!
Często ludzie zadają pytania: Czy to królik? Czy to zając? A czym się różnią? A może to jest to samo zwierzę? Obydwa zwierzaki należą do rodziny zajęczaków, ale posiadają kilka różnic. Króliki żyją w dziczy, ale są również zwierzętami domowymi. Zające żyją tylko w dziczy i są znacznie większe od królików. Króliki posiadają drobniejszą oraz bardziej zaokrągloną budowę ciała. Zające są samotnikami, natomiast króliki żyją w stadach.

2) Po co im tak długie uszy?
Uszy królicze są jak anteny odbierające informacje z różnych kierunków. Kiedy królik tupie nogą o ziemię, pozostałe króliki odbierają tę informację nawet z daleka. W ten sposób króliki informują się nawzajem o zagrożeniach. Dodatkowo uszy regulują temperaturę ciała. 

3) Zakraść się do królika to prawdziwe "Mission impossible"!
Każdy właściciel wie, że króliki widzą wszystko dookoła głowy i to prawie dosłownie. Pole widzenie przeciętnego długouchego wynosi 300 stopni, pozostałe 60 stopni to dwa niewielkie obszary: pierwszy bezpośrednio za głową, a drugi przed samym pyszczkiem. 

4) Jesteś pewien, że to nie kot?
Króliki podobnie do kotów czyszczą futerka wylizując je. Dodatkowo oznaczają swój teren swoim zapachem poprzez ocieranie się o różne przedmioty. Różnica między kotami a królikami jest taka, że koty ocierają się głowami oraz grzbietami, a króliki bródkami.

5) Ty też możesz być królikiem!
Chińskie znaki zodiaku różnią się od naszych. Po pierwsze, każdy znak zodiaku jest przypisany do danego roku urodzenia, a nie do miesiąca. Po drugie, chińskie znaki zodiaku reprezentują zwierzęta. Zeszły rok należał do królika. Jeśli urodziłeś się w latach 2011,1999, 1987 lub 1975, to również jesteś z spod znaku królika!

6) Znane i lubiane!
A teraz pytanie do czytelników! Czy potraficie wymienić znane króliki z bajek i książek? Jeśli macie z tym problem, to oto kilka przykładów. Czy znacie je wszystkie?
🐰Znane króliki: Królik Bugs, Piotruś królik, Tuptuś (Bambi), Królik (Kubuś Puchatek), Biały Królik (Alicja w krainie czarów).

Po książki o przygodach tych uroczych stworzeń zapraszamy do biblioteki!📖🐇

23/09/24

Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital

 

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego drzewa, na którym gdzieniegdzie umieszczono bordowe nuty i litery. Centralną część plakatu stanowią, umieszczone w okręgach, czarno białe zdjęcia przedstawiające artystów: Monikę Giergiel - długowłosą kobietę, trzymającą przed sobą rozwarte dłonie; Łukasza Giergiela - mężczyznę siedzącego przy talerzach od perkusji oraz Dawida Makosza, stojącego bokiem do fotografującego, ale ze zwróconą w stronę obiektywu twarzą.  W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Ogród pejzaży muzycznych i literackich recital Moniki Giergiel, wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów Łukasza Giergiela perkusity, pedagoga, muzyka sesyjnego oraz Dawida Makosza, pianisty i producenta. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.
MBP Jaworzno

Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital

Piękno i siła natury od zawsze fascynowały przedstawicieli różnych dziedzin kultury. Wielu z nich, nie mogąc pozostać obojętnym wobec uroków przyrody, uczynili ją inspiracją dla swoich największych dzieł. Dostrzegając nierozerwalną relację między naturą a artyzmem, zapraszamy mieszkańców Jaworzna do udziału w dwóch wyjątkowych recitalach pn. Ogród pejzaży muzycznych i literackich. W trakcie wydarzeń zaprezentujemy przykłady twórców, którzy czerpali tematy z piękna otaczającego świata, przekładając ten zachwyt na dźwięki i słowa. Pierwszy z koncertów odbędzie się 1 października o godz. 17.00. Wystąpią przed Państwem artyści: Monika Giergiel, wokal, Łukasz Giergiel, perkusja oraz Dawid Makosz, pianino. W ich wykonaniu usłyszymy miks utworów autorskich i coverów. Zaprezentujemy również fragmenty tekstów poetyckich Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. 

Koncertom towarzyszyć będą wystawki książek beletrystycznych, popularnonaukowych, wydawnictwa albumowe, o charakterze przyrodniczym, w tym dotyczące Jaworzna. Dodatkową atrakcją będzie pokaz wizualizacji holograficznych, nawiązujących do rodzimej przyrody.
Wydarzenia zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Monika Giergiel – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, trener wokalny. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończyła również studia w obszarze zarządzania kulturą oraz zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej jako nauczyciel wokalistyki oraz emisji głosu. Muzyczną działalność realizuje w wielu projektach i zespołach, m.in. z Soul’n’voices, Deocentricity, Gabi Gąsior i Holy Noiz, Lazy Swing Band oraz cyklicznych koncertach Solne Uwielbienie. W maju 2018 roku wokalistka rozpoczęła swój autorski projekt, a w październiku 2019 roku wydała debiutancki albumu EP „Moc w słabości”. W swojej twórczości poszukuje prawdy, autentyczności, koncentrując się na głębokim przekazie.

Łukasz Giergiel - perkusista, pedagog, muzyk sesyjny. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Muzycznej w Krakowie, w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej oraz studiów magisterskich w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie perkusji. Udziela się w wielu projektach muzycznych, poruszając się w rozmaitych stylistykach muzycznych: gospel, jazz, pop, rock, a także muzyka orkiestrowa. Kierownik muzyczny koncertu Solne Uwielbienie odbywającego się co roku w Bożce Ciało w Wieliczce. Współpracował m.in. z: Faith Nation, Michelle John, Phillip Carter and SOV, Brian Fentress, Collin Williams, Wayne Ellington, Lea Kieldsen, Deocenticity, Gabi Gąsior i Holy Noiz oraz wieloma muzykami z Polski i zagranicy. Jako perkusista występuje z Lazy Swing Band, Shoore Shoore Band, Sławek Krzanowski, Monika Giergiel, Red Mellow, Syndyba, Miłosz Bazarnik Music, Kraków Gospel Choir.

Dawid Makosz - absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, pasjonat muzyki gospel. Od wielu lat współpracuje z chórami gospel (m.in.: Gospel Voice, Soul Hunters Gospel Choir, Joyful Voice) w roli pianisty, wokalisty oraz dyrygenta. Obecnie prowadzi zespół wokalny Dobra Energia. Jako pianista i producent współtworzy projekty z pogranicza muzyki elektronicznej i popowej. Gościnnie współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Operą Krakowską, FIlharmonią Futura, zespołem niemaGotu, Karoliną Leszko, fundacją Hearty, stowarzyszeniem Małopolska Manufaktura Sztuki. Na stałe związany z Akademią Muzyczną w Krakowie jako pracownik studia nagrań.

Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2024 r.

09/09/24

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

 

Tło: fotografia przedstawiająca mężczyznę z czarnymi włosami i brodą przyprószonymi siwizną. Mężczyzna jest ubrany w czarny sweter, który niemal zlewa się z ciemnoszarym tłem fotografii. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Wieczór artystycznego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana. Termin: 24 września 2024, godz. 17:00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 16 września 2024. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dialogi między Dźwiękiem a Słowem: Jazz i Literatura, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Jaworzno-źródło energii. Patroni medialni: Puls Jaworzna, Extra, Radio eM.
źródło MBP Jaworzno

Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.

Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan", „M jak miłość" oraz „Czas honoru". Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba", „Reich", „Dublerzy", „Rezerwat", „Bogowie".

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 16 września br.


06/09/24

Kordian wędrowiec

Drodzy Czytelnicy,
finał Narodowego Czytania już blisko! Przypominamy, że tegorocznym utworem jest "Kordian" Juliusza Słowackiego. Jedną z najważniejszych scen jest słynna improwizacja Kordiana na Mont Blanc, ale czy znacie inne miejsca odwiedzone przez tytułowego bohatera? Specjalnie dla Was mamy quiz nawiązujący do jego podróży! Powodzenia! 😄

Źródło: własne, stworzone w aplikacji Learningapps

Opis alternatywny

04/09/24

Kto walczy, kto czaruje, kto spiskuje?

Drodzy Czytelnicy,
z okazji obchodów 13. edycji Narodowego Czytania, odbędzie się wspólnie czytanie utworu Juliusza Słowackiego "Kordian". Czy wiecie, że wiele postaci historycznych zostało wspomnianych we wstępie, zwanym "Przygotowaniem". Czy znacie te postacie? Kim były? Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę, to ten quiz jest stworzony dla Was! Powodzenia!

Źródło: własne, stworzone w aplikacji Learningapps  

Opis alternatywny:

02/09/24

Biblioteczny alfabet literacki

Drodzy Czytelnicy,
we wrześniu kolejnymi literami "Bibliotecznego alfabetu literackiego są litery P, R

Na fotografii znajduje się dwanaście książek oraz trzy białe ramki.  Wydruki w ramkach utrzymane są w kolorystyce niebiesko–czerwonej, na każdej z nich znajdują się dwie ilustracje przedstawiające stosy książek. W ramce środkowej podane są dwie litery alfabetu – P i R. W dwóch ramkach bocznych znajdują się dwie ciekawostki literackie na te litery. Książki z wystawki znajdują się na parapecie okna.
fot. własna

Zabawa polega na ... czytaniu książek. Jak to działa?
Co miesiąc wybierane są dwie litery alfabetu. Zadaniem Czytelnika jest przeczytanie książek, których nazwiska autorów zaczynają się na te litery. Można wybrać własne książki lub skorzystać z przygotowanych propozycji.
Życzymy miłej zabawy i przyjemnej lektury.

Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy - wystawa

Źródło: MBP Jaworzno Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE,  Miejska ...