26/09/24
Światowy Dzień Królika
23/09/24
Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital
![]() |
MBP Jaworzno |
Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital
Piękno
i siła natury od zawsze fascynowały przedstawicieli różnych
dziedzin kultury. Wielu z nich, nie mogąc pozostać obojętnym wobec
uroków przyrody, uczynili ją inspiracją dla swoich
największych dzieł. Dostrzegając nierozerwalną
relację między naturą a artyzmem, zapraszamy mieszkańców
Jaworzna do udziału w dwóch wyjątkowych recitalach pn. Ogród
pejzaży muzycznych i literackich. W trakcie wydarzeń zaprezentujemy
przykłady twórców, którzy czerpali tematy z piękna otaczającego
świata, przekładając ten zachwyt na dźwięki i słowa. Pierwszy z
koncertów odbędzie się 1 października o godz. 17.00. Wystąpią
przed Państwem artyści: Monika Giergiel, wokal, Łukasz Giergiel,
perkusja oraz Dawid Makosz, pianino. W ich wykonaniu usłyszymy miks
utworów autorskich i coverów. Zaprezentujemy również fragmenty
tekstów poetyckich Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Kazimierza
Przerwy-Tetmajera.
Wydarzenia zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Monika Giergiel – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, trener wokalny. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończyła również studia w obszarze zarządzania kulturą oraz zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej jako nauczyciel wokalistyki oraz emisji głosu. Muzyczną działalność realizuje w wielu projektach i zespołach, m.in. z Soul’n’voices, Deocentricity, Gabi Gąsior i Holy Noiz, Lazy Swing Band oraz cyklicznych koncertach Solne Uwielbienie. W maju 2018 roku wokalistka rozpoczęła swój autorski projekt, a w październiku 2019 roku wydała debiutancki albumu EP „Moc w słabości”. W swojej twórczości poszukuje prawdy, autentyczności, koncentrując się na głębokim przekazie.
Łukasz Giergiel - perkusista, pedagog, muzyk sesyjny. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Muzycznej w Krakowie, w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej oraz studiów magisterskich w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie perkusji. Udziela się w wielu projektach muzycznych, poruszając się w rozmaitych stylistykach muzycznych: gospel, jazz, pop, rock, a także muzyka orkiestrowa. Kierownik muzyczny koncertu Solne Uwielbienie odbywającego się co roku w Bożce Ciało w Wieliczce. Współpracował m.in. z: Faith Nation, Michelle John, Phillip Carter and SOV, Brian Fentress, Collin Williams, Wayne Ellington, Lea Kieldsen, Deocenticity, Gabi Gąsior i Holy Noiz oraz wieloma muzykami z Polski i zagranicy. Jako perkusista występuje z Lazy Swing Band, Shoore Shoore Band, Sławek Krzanowski, Monika Giergiel, Red Mellow, Syndyba, Miłosz Bazarnik Music, Kraków Gospel Choir.
Dawid Makosz - absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, pasjonat muzyki gospel. Od wielu lat współpracuje z chórami gospel (m.in.: Gospel Voice, Soul Hunters Gospel Choir, Joyful Voice) w roli pianisty, wokalisty oraz dyrygenta. Obecnie prowadzi zespół wokalny Dobra Energia. Jako pianista i producent współtworzy projekty z pogranicza muzyki elektronicznej i popowej. Gościnnie współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Operą Krakowską, FIlharmonią Futura, zespołem niemaGotu, Karoliną Leszko, fundacją Hearty, stowarzyszeniem Małopolska Manufaktura Sztuki. Na stałe związany z Akademią Muzyczną w Krakowie jako pracownik studia nagrań.
Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2024 r.
09/09/24
Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana
![]() |
źródło MBP Jaworzno |
Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.
Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan", „M jak miłość" oraz „Czas honoru". Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba", „Reich", „Dublerzy", „Rezerwat", „Bogowie".
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 16 września br.
06/09/24
Kordian wędrowiec
Źródło: własne, stworzone w aplikacji Learningapps
04/09/24
Kto walczy, kto czaruje, kto spiskuje?
Źródło: własne, stworzone w aplikacji Learningapps
02/09/24
Biblioteczny alfabet literacki
we wrześniu kolejnymi literami "Bibliotecznego alfabetu literackiego są litery P, R
![]() |
fot. własna |
Co miesiąc wybierane są dwie litery alfabetu. Zadaniem Czytelnika jest przeczytanie książek, których nazwiska autorów zaczynają się na te litery. Można wybrać własne książki lub skorzystać z przygotowanych propozycji.
Życzymy miłej zabawy i przyjemnej lektury.
Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy - wystawa
Źródło: MBP Jaworzno Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE, Miejska ...
.jpg)
-
Drodzy Czytelnicy, w czerwcu literami naszego "Bibliotecznego alfabetu literackiego" są litery: K, L. [fot. własna] Zabawa polega ...
-
Książki, które pomagają lepiej żyć "Dary niedoskonałości"-Brene Brown Któż z nas nie ma wad... Autorka książki uczy, jak je zaa...
-
Witajcie! Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjedno...